Jakie zabiegi ortopedyczne w urazach stawowych?

Urazy konkretnych części ciała mogą zdarzyć się każdemu, bez względu na wiek czy płeć. Najczęściej dochodzi do urazu któregoś ze stawów: biodrowego lub kolanowego. Przyczyn urazu może być całe mnóstwo. Potknięcie, aktywność fizyczna, nieprawidłowe stąpnięcie mogą przyczynić się do skręcenia, zwichnięcia czy złamania stawów. Wśród osób trenujących piłkę nożną często dochodzi do uszkodzenia więzadeł krzyżowych. Żadnego z urazu nie należy lekceważyć, gdyż może przerodzić się w coś znacznie poważniejszego. Kontuzja nie wyklucza z dalszego uprawiania sportu czy normalnego funkcjonowania. Dzisiejsza medycyna bazuje na innowacyjnych metodach leczniczych, które pozwalają pacjentowi na powrót do sprawności ruchowej i aktywności fizycznej.

Zabieg Lipogems – przeszczep komórek macierzystych

Jednym z bardzo skutecznych zabiegów w różnorodnych kontuzjach ortopedycznych jest zabieg Lipogems. Technika ta polega na pozyskaniu komórek macierzystych poprzez liposukcję. Umożliwia otrzymanie dużej ilości komórek, dzięki czemu można ją zastosować w terapii regeneracyjnej, której celem jest odbudowa zniszczonej tkanki. Zabieg Lipogems stosuje się przypadkach takich jak:

  • uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego;
  • rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych;
  • uszkodzenia chrząstki stawowej (stawu kolanowego, skokowego czy nadgarstka);
  • leczenie złamań kostnych (wspomaganie);
  • zwyrodnienia stawów.

Komórki macierzyste posiadają zdolność przekształcania się w różne gatunki komórek: chrząstki, mięśnie, kości, ścięgna, więzadła, tłuszcz. Zatrzymują proces obumierania komórek, zwiększają unaczynienie, a także powstrzymują procesy bliznowacenia. Ze względu na swe liczne właściwości wykorzystywane są w ortopedii, medycynie estetycznej oraz chirurgii plastycznej.

Komórki macierzyste w ortopedii.

Istnieje możliwość przeprowadzenia przeszczepu komórek. Wyróżnia się trzy rodzaje przeszczepów:

  • autogeniczny – z własnej tkanki;
  • izogeniczny – pomiędzy bliźniętami jednojajowymi;
  • allogeniczny – brak takiej samej informacji genetycznej.

Komórki macierzyste w ortopedii to zabieg bezpieczny. Komórki najczęściej pobierane są z tkanki tłuszczowej, sznura pępowinowego oraz szpiku kostnego.

Artoroskopia – leczenie urazu kolana

Jest to zabieg mało inwazyjny, za pomocą którego leczy się urazy stawu kolanowego. Przez niewielkie nacięcie na skórze, do wnętrza stawu wprowadza się artroskop. Podaje się także rozwór soli fizjologicznej w celu uzyskania dokładniejszego obrazu wnętrza stawu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. Kontuzja, uraz stawu nie nie musi zakończyć się endoprotezą. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów z zakresu ortopedii.