Czym się zajmuje geodeta?

Badania i analizy geodezyjne są w dzisiejszych czasach niezbędne? Z roku na rok zwiększa się liczba firm, które zapewniają szeroko pojęte usługi geodezyjno projektowe. Dobrego geodetę możemy znaleźć między innymi w Wałczu. Specjaliści zajmujący się geodezją pracują dla osób indywidualnych oraz dużych firm. Pozostaje jedno podstawowe pytanie – czy wiemy tak naprawdę czym zajmuje się geodeta?

Wbrew pozorom postawione przeze mnie wyżej pytanie nie jest dziwne i nieuzasadnione. Coraz częściej używamy słowa geodezja czy geodeta. Niestety – wciąż bardzo wiele osób nie wiem czym tak naprawdę zajmuje się osoba wykonująca ten zawód. Boimy się jednak przyznać, że nie mamy tej wiedzy.

Geodeta zajmuje się między innymi badaniem i sprawdzaniem wszelkiego rodzaju gruntów (terenów). Sprawdza między innymi działki budowlane gdzie ma powstać nowy budynek biurowy, dom jednorodzinny czy też osiedle mieszkaniowe. Dostarcza on również wszelkiego rodzaju dane związane z pomiarami na danym terenie. Niezbędne są one między innymi do wykonywania różnego rodzaju map. Sporządza także dokumentacje geodezyjno – kartograficzno. Taka dokumentacja jest niezbędna między innymi w momencie sprzedaży gruntu i konkretnej nieruchomości. Wszelkie pomiary oraz ważna dokumentacja jest niezbędna do wyceny budynku.

Czym się zajmuje geodeta

Jeśli potrzebujemy wsparcia geodety powinniśmy skorzystać z usług naprawdę dobrego specjalisty. Znajdziemy go na różne sposoby – możemy pytać znajomych, przyjaciół o polecenie kogoś kompetentnego. Możemy także wykorzystać Internet. Przeglądać strony internetowe wybranych firm lub też sprawdzać fora dyskusyjne i blogi tematyczne. Ja współpracowałem w zeszłym roku z firmą geodezyjną http://www.progeod.pl/ i byłem bardzo zadowolony. Wszelkie prace przebiegły szybko i sprawnie.