Formy szkoleń BHP – wady i zalety

Szkolenia BHP obowiązkowe są dla każdego pracownika. Obecnie wyróżniamy dwie formy szkoleń BHP. Są to szkolenia tradycyjne i szkolenia BHP online. Każda z tych form ma swoje wady i zalety. BHP to Bezpieczeństwo i higiena Pracy. Zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są obowiązkowe dla każdego nowego pracownika i nie tylko. Dowiedz się najważniejszych informacji o szkoleniach BHP.

Szkolenia BHP – tradycyjna forma szkoleń

Tradycyjna forma szkoleń, czyli szkolenia BHP na miejscu pracy są najpopularniejsza formą szkoleń. Szkolenia bardzo często odbywają się w zakładach pracy. Tradycyjne szkolenia mają swoje wady i zalet. Warto je poznać.

kobieta i mężczyzna w strojach roboczych korzystają z laptopa

Zalety tradycyjnych szkoleń BHP

Największą zaletą tradycyjnej formy szkoleń BHP jest to, że uczestnicy mogą brać udział w aktywnej dyskusji. Rozmowy, przykłady z życia i wiele innych czynników sprawia, że zajęcia takie są urozmaicone. Również na szkoleniach BHP przeprowadza się podstawowy kurs pierwszej pomocy, dzięki czemu pracownicy wiedzą, jak zachować się podczas wypadku w pracy i jak poprawnie udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Każdy z pracowników może spróbować na manekinach, jak wykonuje się resuscytację czy jak wygląda pozycja boczna ustalona.

Wady tradycyjnych szkoleń Bezpieczeństwa i Higieny Pracy

Wadą takich szkoleń jest to, że pracownicy muszą siedzieć w miejscu szkoleń przez dłuższy czas, w wyznaczonym miejscu.
Wzrokowcy mają problem z zapamiętaniem niektórych zagadnień, ponieważ informacje przekazywane są ustnie.

Szkolenia BHP online

Coraz popularniejszą formą szkole BHP staja się szkolenia online. Jest to wygodna forma nie tylko dla pracodawców, ale również i dla pracowników. Internet odgrywa coraz większa rolę w życiu każdego człowieka, dlatego taka forma szkoleń jest jak najbardziej pożądana.

Zalety szkoleń BHP online

Zaletą jest to, że szkolenia BHP online można odbywać w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. Warunkiem jedynie jest stały dostęp do Internetu. Takie szkolenia można przejść w domu, w swoim łóżku, przy dobrej kawie. Nie musimy dojeżdżać do miejsca szkolenia, dzięki czemu oszczędzamy czas i paliwo.

Podczas odbywania kursu w sieci mamy możliwość powrotu do niezrozumiałych zagadnień. Wzrokowcy szybciej zapamiętają przekazywane informacje.

szkolenie biznesowe

Jedyną wada takich szkoleń jest to, ze pracodawca nie ma pewności, czy szkolenia na pewno odbywa osoba, która zatrudniana będzie na stanowisku w danym zakładzie pracy.