Jak chronić Ziemię przed zanieczyszczeniem?

Zanieczyszczenie środowiska jest ostatnio ogromnym problemem nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. W wielu miejscach można zauważyć ogromne sterty śmieci, czarny dym z kominów czy fabryki w wielu miastach, które również emitują zanieczyszczenia do środowiska. Warto więc zastanowić się, co zrobić, aby takie zanieczyszczenie powietrza ograniczyć. Jeżeli nie zaczniemy działać za kilkanaście lat skutki zanieczyszczenia mogą być tragiczne.

 

Wiele osób zastanawia się, co robić, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Sposobów, aby to czynić jest wiele, oto kilka z nich:

 

  • segregacja śmieci – segregacja pozwala na dokonanie recyklingu tych śmieci, które się do niego nadają. Pozwala to na ponowne wykorzystanie zużytych opakowań czy butelek. Każdy z nas powinien segregować śmieci chociażby w domu na papier, plastik i szkło. Jest to duże ułatwienie,
  • ograniczenie zużywania plastikowych przedmiotów – w niedługim czasie ma nastąpić zakaz produkcji plastikowych opakowań i przedmiotów (naczynia plastikowe, reklamówki, patyczki higieniczne, opakowania do żywności na wynos), już dziś możemy ograniczyć ich wykorzystywanie, a zamiast reklamówek i foliówek możemy używać papierowych i materiałowych toreb,
  • ograniczenie używania dezodorantów – dezodoranty mają w sobie substancje, które podczas uwalniania źle reagują na środowisko, dlatego warto ograniczyć używanie wszelkich dezodorantów.

dłonie nad wzrastającą rośliną

Również i dla przedsiębiorstw prowadzono działania, które mają na celu ograniczyć zanieczyszczenia środowiska. Każde przedsiębiorstwo, zamierzające rozpocząć działalność, która może uwalniać do środowiska szkodliwe związki ma obowiązek ubiegać się o takie dokumenty jak:

Uzyskanie takiej decyzji jest konieczne, w innym przypadku rozpoczęcie działalności bez okazania pozwolenia jest karane. Na osobę, która rozpoczyna działalność bez zgody narzucane są wysokie sankcje.

wiatraki na polach

Nasze środowisko z roku na rok jest coraz bardziej zanieczyszczanie. Większa część zanieczyszczeń spowodowana jest przez działalność człowieka. Dlatego każda osoba, która nauczy się nawyków związanych z ochroną środowiska może przyczynić się do poprawy jej stanu.