Jaki wpływ na zdrowie ma komputer?

Życie w obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie bez elektroniki, w szczególności bez komputerów, laptopów, smartfonów i wielu innych. Urządzenie elektroniczne ułatwiają codzienne życie. Za ich pomocą możemy w szybki i łatwy sposób się komunikować, płacić rachunki, oglądać filmy i seriale, śledzić to, co dzieje się w świecie, a także pracować stacjonarnie lub zdalnie. To wszystko jest możliwe dzięki tym cudom techniki. Trzeba jednak brać pod uwagę szkodliwe czynniki, które wywołują te sprzęty. W największym stopniu działają one na oczy, kręgosłup i psychikę. 

Laptopy Gorzów a zdrowie 

Laptopy Gorzów

Organizm przy pomocy różnych dolegliwości może alarmować, że nie potrafi poradzić sobie w złych warunkach, w jakich musi funkcjonować. Praca z komputerem, używanie telefonów komórkowych itd. niosą za sobą dużo pozytywnych skutków, ale bywają również uciążliwe dla organizmu ze wglęu na:

  • wymuszenie nieruchomej pozycji ciała;
  • zmieniający się obraz widziany na monitorze;
  • wysokie psychiczne napięcie, które niejednokrotnie towarzyszy pracy;
  • oddziaływanie elektromagnetycznego pola;
  • niskie stężenie ujemnych jonów w powietrzu – charakterystyczne dla biurowych pomieszczeń mających niską wilgotności powietrza;
  • emisję niewielkich ilości chemicznych substancji.

Lista czynników, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu jest dość długa, dlatego powinno się minimalizować każdą z tych uciążliwości, na którą mamy wpływ. Powinno się także zadbać o odpowiednie warunki, w których korzystamy z danego sprzętu elektronicznego.

Zaburzenia powstające na skutek długiej pracy przy komputerze  

Długie godziny spędzone przed dużym, przepełnionym kolorami monitorem komputera niesie za sobą wiele negatywów. Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to na pewno pogorszenie wzroku. Tak, to prawda. Elektromagnetyczne promieniowanie ponosi odpowiedzialność za zaburzenia widzenia oraz jego nadmiernego zmęczenia. Kolejną przypadłością jest coraz częściej Zespół Cieśni Nadgarstka. Podczas pisania na komputerze nienaturalna pozycja rąk opiera się na skręceniu do wewnątrz przedramion oraz wygięciu na zewnątrz dłoni, przy czym ma miejsce jednoczesne uniesienie nadgarstków. Wskutek tego, u osób, które wykazują szczególną podatność, ma miejsce zbytnie ściśnięcie nerwów dotyczące tzw. kanału nadgarstka. Objawy temu towarzyszące to: mrowienie, drętwienie, ból odcinka od palców przez dłoń do nadgarstków.
Można wymienić jeszcze mnóstwo innych schorzeń. Nie o to jednak chodzi. Nie da się uniknąć korzystania z elektroniki. To element codziennego życia. Trzeba pamiętać o umiarze, zdrowym rozsądku.