Wyposażenie biura a przepisy BHP

Urządzając biuro musimy zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy regulują przepisy dotyczące warunków, jakie mają panować na danym stanowisku pracy. Każde przedsiębiorstwo przed rozpoczęciem swojej działalności musi przejść kontrolę BHP. Wszystkie warunki muszą być odpowiednio spełnione. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie pracy na danym stanowisku.

Każde stanowisko pracy ma swoje określone przepisy. Przedsiębiorcy muszą je spełnić. Dzięki temu uzyskują prawo do rozpoczęcia i kontynuowania działalności. Nie ważne czy jest to stanowisko biurowe, budowlane czy kierowcy – każdy musi spełnić określone warunki.

Praca w biurze – jakie najważniejsze warunki muszą być spełnione?

Aby pracować w biurze muszą być spełnione odpowiednie warunki. Przede wszystkim pracownik pracujący przed monitorem komputera co godzinę powinien mieć odpowiednią przerwę. Stanowi ona 5 minut co godzinę. Dodatkowo osoby noszące okulary mogą ubiegać się o zwrot kosztów okular korygujących od pracodawcy. Wyposażenie biura również powinno być odpowiednie. Co powinno znaleźć się w każdym biurze?

nowocześnie urządzone biuro

Wyposażenie biura – co powinno się w nim znaleźć?

Każde biuro powinno być wyposażone tak, aby praca w nim nie sprawiała problemów. Do głównych sprzętów, które powinny znaleźć się w każdym biurze zaliczamy, komputer wraz z odpowiednim oprogramowaniem Inowrocław, drukarkę lub sprzęt wielofunkcyjny. Na każdym biurku powinna znajdować się lampka, dzięki której każdy pracownik może dostosować odpowiednie natężenie świtała do swoich potrzeb. W biurze powinien być dostęp do światła naturalnego oraz do światła sztucznego.

Praca na budowie – jakich przepisów należy przestrzegać

Na budowie jest znacznie większe ryzyko wypadków niż w biurze. Dlatego przepisy BHP są przestrzegane rygorystycznie przed pracowników i przedsiębiorców. Na budowie każdy pracownik powinien być zaopatrzony w kask ochronny oraz w kamizelkę odblaskową. Wykonując pracę na wysokościach jazdy pracownik musi mieć badania wysokościowe.

Jest znacznie więcej przepisów BHP, które muszą być przestrzegane na danym stanowisku pracy. Niedopełnienie tych przepisów wiążę się z konsekwencjami, które zostają nakładane najczęściej na pracodawcę. A czy w Twojej firmie przestrzegane są przepisy BHP?