Cięcie laserem vs cięcie wodą

Wielu przedsiębiorców, chcący wykonywać usługi tokarskie zastanawia się, jaką maszynę lepiej wybrać. Która technika cięcia będzie lepszym rozwiązaniem – cięcie laserem czy cięcie wodą?Warto zauważyć, że obie technologie są zbliżone do siebie, mają podobne właściwości i ich zastosowanie jest podobne. Jednak różnią się po kilkoma względami. Zachęcamy do zapoznania się z lekturą tekstu – omówimy jakie różnice występują między cieciem laserem a cięciem wodą metali.

Przyrząd do cięcia metali za pomocą wody to waterjet, laser – to przyrząd, którym tniemy metale, jak sama nazwa mówi, laserowo. Zarówno waterjet, jak i laser mają określone zalety i wady. Cechy te decydują o zakupie danej maszyny przez przedsiębiorstwa, w których panują różne warunki funkcjonowania. Najlepszym sposobem jest wybranie oby dwóch maszyn, jednak ze względu na koszty czy też ograniczoną przestrzeń, należy porównać i dopasować konkretną maszynę do swoich potrzeb.

Cięcie wodą Bydgoszcz – poradzi sobie z każdym materiałem!

Wycinarka wodna potrafi ciąć niemal w każdym materiale, między innymi: w kamieniu, stali, plastiku, drewnie, szkle, a nawet tytanie. Ponadto może obrabiać materiały odblaskowe, takie jak aluminium, mosiądz czy miedź. Podczas stosowania waterjeta cięty materiał nie nagrzewa się. Metoda cięcia wodą jest przyjazna dla otoczenia, z tego względu, że podczas prac nie wytwarzają się szkodliwe opary i gazy, dzięki czemu jest maszyną ekologiczną i bardziej przyjazną dla użytkowników. Obsługa waterjeta jest prostsza, niż obsługa lasera.

ciecie woda metali

Cięcie laserem Bydgoszcz – niepokonany w cięciu cienkich blach!

Laser poradzi sobie tylko z materiałami metalowymi, chyba, że zastosuje się odpowiedni gaz. Z kolei laser lepiej sprawdzi się przy materiałach cienkich. Cięcie laserem może spowodować nagrzanie się materiału, a w ekstremalnych przypadkach nawet jego odkształcenia. Stal cięta za pomocą lasera jest czysta, gładka i bez gradu, dlatego na pierwszy rzut oka można zauważyć, że metoda cięcia laserem zapewnia wyższą jakość cięcia. O jakości cięcia decyduje prędkość posuwu – im wolniej, tym gładsze są krawędzie materiału.

ciecie blachy laserem

Obie maszyny cechują się podobną wydajnością. Niższa cena oraz wachlarz możliwości sprawiają, że waterjet może okazać się lepszym wyborem niż laser. Będzie to przydatny sprzęt dla przedsiębiorstwa, które korzysta z wielu rodzai materiałów. Laser jest urządzeniem znacznie szybszym, lepiej sprawdzi się tam, gdzie wykorzystuje się cienkie i gładkie blachy. Należy pamiętać, że im grubszy materiał, tym przewaga lasera maleje.