Skąd tradycja zniczy na grobach?

Wszyscy jesteśmy jeszcze w wakacyjnym czasie beztroski, jednak połowa lata już za nami. Co więcej jesteśmy już za połową roku. Czas leci bardzo szybko, nim się obejrzymy rozpocznie się jesień, na drzewach pojawia się kolorowe liście, wieczory będą dłuższe. Jesień mimo najprawdopodobniej dzięki swojej szarości stwarza w nas często nastrój do zadumy. Na pewno łatwiej nam zatrzymać się na chwile i podumać, gdy na dworze szaro niż jak mamy letnie, ciepłe wieczory, które czasami aż się nie kończą. Jesień to piękny czas, chociaż wielu z nas się jej boi, bo jest ciemno i szaro, często deszczowo, jednak czasami nas zaskakuje swoimi barwami i potrafi być równie piękna co wiosna, chociaż zupełnie inna.

Tradycja o której nigdy nie zapomnimy

Takim wstępem poruszymy dzisiaj temat jesienny, listopadowy związany z Świętem Zmarłych, chociaż niekoniecznie. Nie da się ukryć, że jest to mocno ukorzenione w naszej tradycji święto. Zresztą nie tylko przy okazji Dnia Wszystkich Świętych wybieramy się na cmentarz, żeby zapalić znicze, czy położyć kwiaty. Osoby, które straciły bliskich regularnie odwiedzają ich groby. Odkąd sięgniemy pamięcią w ten sposób wyrażaliśmy swoja pamięć o najbliższy, którzy odeszli. Ciężko znaleźć na cmentarzach puste groby.

Zapalanie zniczy na grobach ma wielowiekową tradycję, pojawiło się jeszcze przed nadejściem chrześcijaństwa. Przed chrześcijaństwem odprawiano obrzęd dziadów, którego celem było przywołanie dusz zmarłych osób. Miało to pomóc im poradzić sobie z cierpieniem oraz bólem. Światło jest tutaj znaczącym symbolem, miało wskazywać duszą drogę oraz dać im możliwość ogrzania się. Natomiast w religii chrześcijańskiej ogień jest symbolem Boga oraz wiary w wieczne życie.

Jaki znicz kupić?

W dzisiejszych czasach mamy ogromne możliwości wyboru zniczy. Kiedyś wszystkie znicze na cmentarzu były takie same, teraz mamy bogate wzornictwo, różne rozmiary. Różnorodność dostępnych na rynku wkłady do zniczy zagwarantują nam długi czas świecenia. Wśród wkładów do zniczy od kilku lat dużą popularnością cieszą się wkłady elektryczne i ledowe. Są to wkłady na baterie, odporne na warunki atmosferyczne. Jednak ledowe wkłady mają swoich przeciwników, wiele osób uważa, że jednak znicz powinien mieć prawdziwy płomień, że nie można go zastąpić sztucznym światłem. Najpopularniejsze w dzisiejszych czasach pozostają jednak znicze szklane, pięknie się prezentują, są też dość ciężkie, dzięki czemu mamy pewność, że się nie przewrócą. Ogromnym plusem tego rodzaju zniczy jest możliwość wykorzystania ich kilkukrotnie. Jeżeli trafimy na dobra jakość, znicze mogą posłużyć nam nawet przez kilka miesięcy.